Business Leaders Forum vydalo ďalšie odporúčania pre firmy. Tentoraz na tému zamestnávania marginalizovaných Rómov.
V súčasnosti sa na Slovensku nachádzame v paradoxnej situácii. Väčšie podniky preukázateľne zápasia s nedostatkom pracovnej sily, pričom však približne 100 000 Rómov v produktívnom veku nemá prácu.
„V roku 2035 nám bude chýbať na pracovnom trhu približne 500 000 ľudí. Budú nám chýbať zamestnanci aj prispievatelia do sociálneho systému. Práve Rómovia sú šancou prežiť pre mnohé regióny Slovenska,“ hovorí Anton Marcinčin, splnomocnenec vlády SR pre podporu najmenej rozvinutých okresov.
Na Slovensku už teraz vieme nájsť príklady riešení a funkčných systémov, ako zamestnávať marginalizovaných Rómov. Združenie Business Leaders Forum vydalo ďalšie odporúčania pre firmy, ktoré chcú prehlbovať svoj záväzok podnikať zodpovedne. Príklady z praxe im môžu pomôcť obsadiť voľné pracovné miesta a zároveň posilniť zodpovedný prístup ku komunite, v ktorej pôsobia.
♦ Stiahnite si odporúčania na tému Zamestnávanie marginalizovaných Rómov.
Čo funguje a čo pomáha
Spoločnosť U. S. Steel Košice rozbehla v roku 2002 projekt Rovnosť príležitostí, ktorý bol zameraný na marginalizovaných Rómov, komunity so 100% nezamestnanosťou v blízkosti podniku. Na začiatku vedenie firmy ponúklo obci vytvoriť možnosti práce pre 35 uchádzačov o zamestnanie. V ďalších etapách sa počet zapojených do projektu zvýšil až na 150 osôb zamestnaných v železiarňach prostredníctvom samosprávy.
„Bez zosieťovania nad rámec štruktúr v podniku by projekt úspešný nebol. Úspech spočíval v dobre nastavenej spolupráci so samosprávami, školami a ostatnými stakeholdermi,“ hovorí Ján Bača z U. S. Steel Košice.
Spoločnosť Whirpool Slovakia susedí s obcou Veľkou Lomnica, v ktorej žije veľká rómska komunita. Práve v tejto komunite začala firma v roku 2014 s pomerne masívnym náborom pracovníkov. Vedenie spoločnosti tento krok popisuje ako prirodzenú reakciu na trh práce v okrese Poprad. Asi 20 % zamestnancov podniku tvoria Rómovia. Pritom netvoria len súčasť najbežnejších robotníckych, ale aj špecializovaných pozícií.
„Rómovia dnes tvoria v našom podniku pevnú a zodpovednú súčasť prevádzok, čomu však predchádzalo značné snaženie a práca s nimi. Trvalo v priemere tri roky, pokiaľ sme ich pripravili a začlenili. V priemere za pol roka sme boli schopní pripraviť kvalifikovaného operátora, ktorý sa dokonca dokáže posúvať na viacerých pozíciách,“ dopĺňa Jaroslav Grygar z Whirpool Slovakia.
Business Leaders Forum aj na príkladoch ďalších spoločností odporúča venovať čas podpore rodinných vzťahov a osobného života rómskych zamestnancov. Malo by ísť o nevyhnutnú súčasť úspešnej pracovnej politiky. Firmy tiež môžu využiť kapacity a skúsenosti škôl a neziskových organizácií na vyškolenie potenciálnych zamestnancov presne pre svoje potreby. Pri prekonávaní počiatočných problémov súvisiacich s prípravou na zamestnanie či riešení problémov na pracovisku sa môžu obrátiť aj na komunitné centrá a mať tak k dispozícii partnera na lokálnej úrovni.
∗∗∗
Tieto odporúčania sú výstupom podujatia Action Oriented Forum – Od potrieb firiem k riešeniam zamestnanosti marginalizovaných Rómov, ktoré sa uskutočnilo 2. decembra 2016. Podobné podujatie bude Nadácia Pontis organizovať aj koncom roka 2017.
Partneri podujatia
Autor: Ivana Kullová