Business Leaders Forum vydalo odporúčania pre firmy na tému Aktívne starnutie v práci.
Podpora zdravia na pracovisku i mimo neho, flexibilné možnosti práce, ale aj vytváranie vekovo zmiešaných tímov. To sú základné rady pre firmy, ktoré chcú motivovať starších zamestnancov k čo najdlhšiemu zotrvaniu v pracovnom živote.
Podľa Európskej komisie stúpne počet ľudí vo veku nad 65 rokov v krajinách Európskej únie zo súčasných približne 17% na 30% v roku 2060. Súčasne tiež prebieha pokles počtu obyvateľov v produktívnom veku. Prognózy ukazujú, že Slovensko bude mať so starnutím obyvateľstva jeden z najväčších problémov v únii. Od roku 2020 nás v dôsledku nízkej pôrodnosti začne ubúdať, pričom rastúci podiel seniorov bude predstavovať enormnú záťaž na sociálny, dôchodkový systém a na zdravotníctvo.
Zatiaľ čo v rámci EÚ bude v dôsledku starnutia populácie v roku 2050 chýbať 15% pracovnej sily, na Slovensku to bude až 21%. Zamestnávatelia by teda už teraz mali myslieť na to, ako vytvoriť vhodné podmienky pre prácu starnúcej populácie a motivovať starších zamestnancov k čo najdlhšiemu zotrvaniu v pracovnom živote.
♦ Stiahnite si odporúčania na tému Aktívne starnutie v práci.
Stratégia age managementu – ako začať?
Venujte čas analýze vekovej štruktúry zamestnancov – súčasnej aj budúcej (odhadovanej), a to aj podľa pracovných kategórií a regiónov. Keďže povedomie manažmentu v slovenských firmách o téme aktívneho starnutia je veľmi nízke, resp. tento pojem sa väčšinou mylne interpretuje, je potrebné dať dôraz na komunikáciu a priblížiť vedeniu firmy nielen demografický vývoj, ale aj výhody zamestnávania starších. Veľmi dôležitá je aj interná komunikácia smerom k samotným zamestnancom (mladším aj starším) a zvyšovanie povedomia o prínosoch vekovej rôznorodosti na pracovisku a špecificky starších zamestnancov pre firmu.
Firmy združené v BLF štandardne svojim zamestnancom prispievajú na doplnkové dôchodkové poistenie, časté je vyplácanie odmeny pri pracovných a životných jubileách, či vernostný príplatok k mzde. V spoločnosti U. S. Steel Košice (priemerný vek 44 rokov) udržiavajú kontakt so zamestnancami, ktorí odišli do dôchodku, a to nielen prostredníctvom spoločenských udalostí, podporou klubu dôchodcov Jeseň života, seniorskej posilňovne či príspevku na stravné lístky. Každoročne ich tiež zapájajú do tradičných Dní dobrovoľníctva.
∗∗∗
Odporúčania vznikli na základe výstupov pracovnej skupiny Aktívne starnutie, v rámci združenia Business Leaders Forum. BLF v súčasnosti združuje 39 spoločností, ktoré sa zaviazali zodpovedne podnikať a inšpirovať k zodpovednému podnikaniu aj ostatné subjekty s víziou dlhodobej prosperity Slovenska.