V predposledný májový deň sme už po siedmy raz oslávili Deň diverzity, ktorý nám pripomína výnimočnosť každého človeka a vyzdvihuje jeho jedinečnosť. Charta diverzity pri tejto príležitosti zorganizovala pre svojich signatárov podujatie, ktorému dominovala téma LGBTI+ ľudí na pracovisku.
Stretnutie svojím príhovorom otvorila Ivana Vagaská, výkonná riaditeľka Business Leaders Forum. Vedúci Kancelárie prezidenta SR Metod Špaček prečítal osobný list prezidentky SR Zuzany Čaputovej, v ktorom okrem iného upozornila, že queer ľudia aj niekoľko mesiacov po teroristickom útoku na Zámockej ulici v Bratislave hovoria o zhoršujúcej sa spoločenskej atmosfére, v ktorej sa necítia bezpečne. „Mladí ľudia, ktorých stretávam na mojich zahraničných cestách, uvádzajú ako jeden z rozhodujúcich dôvodov odchodu zo Slovenska práve nedostatok rešpektu voči menšinám a celkovo neschopnosť prijať rozmanitosť ako zdroj nášho vzájomného obohacovania a inšpirácie,“ napísala v liste.
Jedným z hostí podujatia bol Pavel Šubrt z organizácie East Meets West, ktorý na základe vlastnej životnej skúsenosti aj relevantných dát poukázal na benefity skutočnej inklúzie LGBTI+ ľudí na pracovisku. Priznal, že počas niekoľkých rokov práce v Čechách aj v Rakúsku sa so svojou orientáciou zdôveril v práci len dvom ľuďom – svoju rolu zohrali obavy a fakt, že vo svojom okolí nevedel o nikom podobnom. „Zmenilo sa to v roku 2015, keď sme sa s mojím partnerom brali. Dostal som ponuku, či by mohli dať našu svadobnú fotografiu do interného časopisu. V tom, že ide o svadbu dvoch mužov nevideli najmenší problém.“ Strach z toho, ako budú jeho kolegovia a kolegyne reagovať a či s ním budú naďalej komunikovať sa rozplynul a Pavel sa stretol len s pozitívnymi reakciami. Táto skúsenosť ho povzbudila k tomu, aby založil LGBTI+ zamestnaneckú skupinu, ktorá má dnes už 250 členov a členiek zo všetkých pobočiek. „Na sebe vidím, ako vďaka prijatiu môže byť človek viac angažovaný, výkonnejší a nadšený pre prácu. A koľko ďalších ľudí môže inšpirovať,“ povedal.
Ak nemôžeme byť v práci sami sebou, klesá naša výkonnosť aj angažovanosť
Prieskum Agentúry EÚ pre základné práva (FRA) z roku 2020 ukázal, že v priemere každý štvrtý LGBTI+ človek v Európe skrýva svoju sexuálnu orientáciu. Na Slovensku je toto číslo vyššie, až 41 %. Je prirodzené, že ak zamestnanci a zamestnankyne nemôžu byť v práci sami sebou, dávajú si pozor na to, komu sa s čím zdôveria a majú neustále obavy z odhalenia svojej inakosti, negatívne to ovplyvní aj ich pracovný výkon. Rôzne medzinárodné štúdie dokazujú, že ľudia, ktorí zažili diskrimináciu, sú v práci menej inovatívni, produktívni aj menej angažovaní.
Ak chcú mať firmy spokojných a produktívnych zamestnancov a zamestnankyne, mali by vytvárať rešpektujúce prostredie pre všetkých – aj pre LGBTI+ ľudí. Pre nich je totiž inkluzívna kultúra jednou z priorít pri hľadaní práce. „Treba myslieť na to, že ľudia z LGBTI+ komunity sú v súčasnosti omnoho viac prepojení, národne aj medzinárodne, a majú jasný prehľad o tom, ako daná firma pristupuje k otázkam LGBTI+ a do akej miery inkluzivitou naozaj žije,“ zdôraznil P. Šubrt.
Súčasťou podujatia ku Dňu diverzity boli aj diskusné stoly, ktoré účastníkom a účastníčkam ponúkli možnosť diskutovať o rôznych aspektoch témy LGBTI+ ľudí na pracovisku. Hovorili sme o tom, ako rozbehnúť LGBTI+ tému cez zamestnanecké skupiny, o benefitoch pre všetkých, pinkwashingu, tranzícii na pracovisku aj o používaní rešpektujúceho jazyka.
Iniciatíva Ide nám o život chce cielene pracovať s firmami
Krátko po októbrovej vražde dvoch queer ľudí v Bratislave vznikla iniciatíva Ide nám o život, ktorá spojila občianske organizácie, firmy aj jednotlivcov a vyzvala politikov a političky na zabezpečenie rovnoprávnosti a bezpečnosti LGBTI+ ľudí, ich rodín a detí, aby mohli žiť bez strachu a nenávisti. V rámci iniciatívy vznikol projekt Bezpečné miesta, ktorý priniesol možnosť verejne sa prihlásiť k podpore LGBTI+ ľudí. Dúhovou nálepkou Bezpečné miesto/Sme Tepláreň označili svoje priestory mnohé organizácie, inštitúcie, bary, reštaurácie, rôzne prevádzky aj firmy. „Nechceli sme, aby to bolo len o nálepke. V spolupráci s odborníčkami a odborníkmi sme preto vytvorili pre zamestnávateľov súbor odporúčaní, ako začať s vytváraním bezpečného priestoru pre queer ľudí,“ povedal Roman Samotný, dlhoročný LGBTI+ aktivista a spoluzakladateľ iniciatívy.
Spoločne s Evou Habánkovou predstavili plán školení pre firmy v témach LGBTI+, ktoré budú od septembra realizovať pod hlavičkou iniciatívy. „Vidíme veľkú rolu firiem v tom, ako sa mení nálada v spoločnosti – už nekomunikujú len produkty či služby, ale aj hodnoty. Veľakrát suplujú štát, napríklad v oblasti celoživotného vzdelávania. Majú dosah na rôzne štruktúry zamestnanectva, preto s nimi chceme cielene pracovať,“ povedala E. Habánková. Firmám ponúkajú osem školení rozdelených do tematických okruhov, medzi nimi napríklad Inakosť a bezpečné prostredie, Komunikácia a inkluzívny jazyk, Férové procesy, ale aj Inklúzia LGBTI+ pre vrcholový manažment.
M. Ftáčnik: Rozmanitosť zamestnanectva nám ponúka nové perspektívy
O svoju skúsenosť, ako vo firme vytvárajú rešpektujúce prostredie pre všetkých, sa podelil Matej Ftáčnik, CEO spoločnosti Vacuumlabs. Vo firme pristupujú k témam I&D veľmi otvorene, pracujú pre ňu totiž stovky ľudí z rôznych kútov sveta a podľa M. Ftáčnika im to ponúka úplne nové perspektívy. Pre LGBTI+ komunitu firma počas minulého roka pripravila Live with Pride – 9 praktických tipov, ako sa orientovať v zákonoch týkajúcich sa partnerstiev osôb rovnakého pohlavia a súbor formulárov pre konkrétne právne prípady. V priestoroch firmy napríklad zaviedli rodovo neutrálne toalety, ktoré rešpektujú aj potreby nebinárnych osôb. M. Ftáčnik na záver poradil firmám niekoľko základných krokov pre vytvorenie rešpektujúcejšieho pracovného prostredia pre LGBTI+ ľudí:
- V súvislosti s LGBTI+ témou nemeňte len logo s dúhovou vlajkou, ale aj vaše firemné politiky.
- Zrovnoprávnite firemné benefity, aby boli benefitmi pre všetkých.
- Vytvorte zamestnaneckú skupinu, ktorá bude bezpečným prostredím pre LGBTI+ ľudí.
- Zapojte sa do iniciatívy Ide nám o život.
- Prispejte do Fondu pre podporu LGBT+ komunity.
K Charte diverzity sa pridali ďalšie firmy a inštitúcie
Záver podujatia patril slávnostnému podpisovaniu Charty diverzity novými signatármi. Vytvárať rozmanité a rešpektujúce prostredie pre svojich zamestnancov a zamestnankyne sa svojím podpisom dobrovoľne zaviazalo ďalších 15 firiem a inštitúcií. Charta diverzity tak má od svojho vzniku v roku 2017 už 143 signatárov z rôznych oblastí pôsobenia.
Noví signatári:
- Covestro
- Enehano SK
- Ernst & Young
- EURACTIV Slovensko
- GoodRequest
- ITW Slovakia
- Kyndryl Services Slovensko
- Lyreco
- MARKÍZA – SLOVAKIA
- Menity
- METRO Cash & Carry SR
- TIPOS, národná lotériová spoločnosť
- United Resources Business Solutions
- Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku
- Západoslovenská energetika